Szablon:Glowna 2.0: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kolejopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Znacznik: Wycofane
Tryb ciemny działa.
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
<!--
<style>
/* Domyślny styl (jasny tryb) */
.kolejopedia-panel {
  background-color: #ebe6d1;
  border: 1px solid #aaaaaa;
  color: #000000;
}
/* Tryb ciemny */
@media (prefers-color-scheme: dark) {
  .kolejopedia-panel {
    background-color: #1e1e1e;
    border: 1px solid #444444;
    color: #f0f0f0;
  }
}
</style>
-->
{{gora 2.0}}
{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="3" style="vertical-align:top;"
|-
|
{| style="width:100%;"
|- valign="top"
| width="50%" class="kolejopedia-panel" |
{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="5" class="kolejopedia-panel"
{{panel głównej 2.0|Interesujący artykuł|{{Artykuł na medal}}|Strona główna.png|Strona główna|#cfc28d}}
{{panel głównej 2.0| Info |{{info}}|dobre.png|Strona główna|#cfc28d}}
{{panel głównej 2.0|Niedawno nagrodzony|{{Dobre artykuły}}|dobre.png|Strona główna|#cfc28d}}
|}
|
| width="50%" class="kolejopedia-panel" |
{{panel głównej 2.0| KolejNews|{{kolnws}}|dobre.png|Strona główna|#cfc28d}}
{{panel głównej 2.0|Ciekawe zdjęcie...|{{Grafika na medal}}|Strona główna.png|Strona główna|#cfc28d}}
{{panel głównej 2.0|Czy wiesz, że...|{{czy wiesz}}|Strona główna.png|Strona główna|#cfc28d}}
|}
|}
<!-- Trochę nowsza
{{gora 2.0}}
<!-- {{Spinacz| Cześć! W czymś pomóc? Zajrzyj do [[Kolejopedia:Pomoc|pomocy]]!}}
{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="3" style="vertical-align:top; background-color:#1e1e1e; color:#f0f0f0;"
|-
|
{| style="width:100%;"
|- valign="top"
| width="50%" style="border:1px solid #444444; background-color:#2a2a2a; padding:5px;" |
{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="5" style="background-color:#2a2a2a;"
{{panel głównej 2.0|Interesujący artykuł|{{Artykuł na medal}}|Strona główna.png|Strona główna|#3a3f2d}}
{{panel głównej 2.0| Info |{{info}}|dobre.png|Strona główna|#3a3f2d}}
{{panel głównej 2.0|Niedawno nagrodzony|{{Dobre artykuły}}|dobre.png|Strona główna|#3a3f2d}}
|}
|
| width="50%" style="border:1px solid #444444; background-color:#2a2a2a; padding:5px;" |
{{panel głównej 2.0| KolejNews|{{kolnws}}|dobre.png|Strona główna|#3a3f2d}}
{{panel głównej 2.0|Ciekawe zdjęcie...|{{Grafika na medal}}|Strona główna.png|Strona główna|#3a3f2d}}
{{panel głównej 2.0|Czy wiesz, że...|{{czy wiesz}}|Strona główna.png|Strona główna|#3a3f2d}}
|}
|}
<!-- Starsza strona
{{gora 2.0}}
{{gora 2.0}}


Linia 4: Linia 73:




{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="3" style="vertical-align:top; background-color:#cfc28d;"
{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="3" style="vertical-align:top; background-color:#ebe6d1;"
|-
|-
|
|
Linia 22: Linia 91:
|}
|}
|}
|}
<!--
'''Windows 11''' – system operacyjny firmy [[Microsoft]] wydany w 2021 roku, stworzony głównie po to, by udowodnić, że „Windows 10 to ostatni Windows” było tylko żartem, a także, by udowodnić, że da się sprzedać ten sam produkt jeszcze raz, ale z zaokrąglonymi rogami. Kolejnym powodem stworzenia go była chęć wpier{{cenzura3}}a przez mikromiękkich [[Sztuczna inteligencja|AI]] gdzie się da i jeszcze większego śledzenia użytkowników komputerów (tych którzy jeszcze nie mają zainstalowanego [[Linux|pingwinka]]).
System ten jest świetnym wyborem dla osób, które tęsknią za problemami wcześniejszych wersji Windowsa. Idealny do oglądania tapet na wielkim monitorze 4K, czekania na aktualizacje i szukania, gdzie tym razem ukryto Panel sterowania.
== Historia ==
Po premierze [[Windows 10|Windowsa 10]] Microsoft zapowiedział, że to będzie „ostatnia wersja Windows”. Jednak pewnego dnia w Redmond ktoś przypadkiem w Paincie kliknął „Nowy plik”, zapisał go jako „windows11.png” i poszło. Do tego dorzucono plotkę, że „ludzie lubią liczby nieparzyste” i uwielbiają obowiązek posiadania konta Microsoft. Dlatego już w 2021 roku ujrzeliśmy nowy system. Potwierdza on „regułę co drugiej wersji”, według której po lepszej wersji Windows zawsze musi trafić się gorsza. I faktycznie, po lepszym Windows 10 otrzymaliśmy może i ładniej wyglądającą (bez kanciastych okien i kafelków, za to z przezroczystością i widgetami) jedenastkę, ale z wciśniętymi wszędzie, gdzie tylko Microsoft potrafi reklamami AI, [[Microsoft Edge|Edge]], Xbox Game Pass, OneDrive i Micro$oft 365.
== Nowości ==
[[Plik:Najbardziej bezużyteczny przycisk.jpg|thumb|250px|A pierwsze miejsce w konkursie na najbardziej bezużyteczny wygrywa przycisk Copilot. Proszę się przyjrzeć dokładnie.]]
* Menu Start pośrodku ekranu, żeby użytkownik czuł się jak w macOS, ale biedniej;
* Zaokrąglone rogi, tylko dlatego, by okienka wyglądały inaczej niż w przestarzałej (bo bez Copilota) dziesiątce i też dlatego, że świat nie jest prostokątny (z wyjątkiem faktur);
* Widgety, z których możesz się dowiedzieć, co właśnie zjadła żona [[Zenek Martyniuk|Zenka Martyniuka]];
* Microsoft Teams i Copilot wbity w pasek zadań, tylko po to by „zmaksymalizować swoją produktywność”, cokolwiek to znaczy;
* Kolejne sposoby na ukrycie opcji, których potrzebujesz, bo Micro$oft zna twoje potrzeby lepiej niż [[ty]];
* Menu kontekstowe ma teraz dwa poziomy, jeden dla pięknych ikon, drugi dla rzeczy, których nigdy nie potrzebujesz;
* Przycisk Copilot w nowych laptopach, który do niczego się nie przydaje;
* Reklamy usług Microsoftu, oczywiście niezbędnych dla twojego życia;
* Recall, który przekazuje zawartości twoich okien do Microsoftu;
* Dodanie AI do Painta i Notatnika – oni wciskają to gówno wszędzie gdzie się da! To nie jest żart!
== Wymagania sprzętowe ==
Według Microsoftu, do uruchomienia Windows 11 potrzebujesz:
* Procesora z przyszłości;
* 4 GB RAM-u, ale w praktyce 32 GB, żeby „działało płynnie”;
* Karty graficznej, która widziała RTX-a chociaż na zdjęciu.
* TPM 2.0, czyli Tajemniczego Przycisku Mocy, który w 60% komputerów trzeba odblokować w BIOS-ie po pięciu godzinach poszukiwań.<ref>W pozostałych 40% go tam nie ma i twój komputer jest „przestarzały”, mimo że możesz go normalnie używać z Windows 10 lub Linuksem</ref>
== Działanie systemu ==
[[Plik:Windows Update.png|thumb|250px|Jeśli szukasz winowajcy tego, dlaczego ostatnio twój komputer włączał się dwie godziny, to tutaj jest zdjęcie owego.]]
* System działa bardzo szybko… dopóki niczego nie włączysz.
* Aktualizacje instalują się wtedy, gdy spieszysz się na spotkanie.
* Część programów systemowych wygląda tak, jakby projektował je ktoś w 1998 roku, a część w 2089.
* [[BSOD]]-y cały czas się pojawiają, ale z ładniejszym, czarnym kolorem.
== Zobacz też ==
* [[Microsoft Windows]]
* [[Windows 10]]
* [[Windows 8]]
* [[Linux]]
{{Przypisy}}
{{microsoft}}
{{stopka}}
[[Kategoria:Windows]]
-->

Aktualna wersja na dzień 08:12, 9 lis 2025

Witamy na Kolejopedii!

Prywatnej encyklopedii kolejowej, którą każdy może przeglądać, ale edytować tylko administratorzy.

Artykuły są m.in o taborze, liniach kolejowych, przewoźnikach itp. Zapraszamy też do naszych aktualności.

To jest prywatna encyklopedia — tworzenie haseł tylko dostępne dla administratorów.

Masz pomysł na artykuł? Podziel się nim na alankingpl0@gmail.com!

Od 1 lipca 2025 roku zebraliśmy 134 artykułów, 498 stron i 32 zdjęć. Zewnętrzna galeria Kolejopedii

Zalecamy zmienić wygląd na Vector 2010

Programy autorskie
AdministratorSpis taboru
Lista Dobrych ArtykułówForum
Jak stworzyć artykuł na Kolejopedii
Zewnętrzna galeria KolejopediiKontakt


  Interesujący artykuł
SU160

SU160 – polska lokomotywa spalinowa przeznaczona do prowadzenia pociągów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych. Produkowana przez Pesa Bydgoszcz od 2013 roku, SU160 jest nowoczesną jednostką wykorzystywaną głównie przez PKP Intercity w ramach obsługi połączeń TLK i InterCity.

[Czytaj całość]Archwium IE

   Info
  • Nowy projekt — KolejNews!! Zobacz tutaj.

  • 2 miesiące działania Kolejopedii!!


  • UWAGA! Teraz gazeta Tygodnik Kolejopedia nie będzie wychodził co tydzień, tylko wtedy, gdy twórca będzie miał ochotę :-). Więc zmiana nazwy z Tygodnik Kolejopedia na po prostu Gazeta Kolejopedia.


  Niedawno nagrodzony

S-Bahn Monachium

S-Bahn Monachium – system szybkiej kolei miejskiej (Schnellbahn) obsługujący aglomerację monachijską, będący częścią zintegrowanego systemu transportu publicznego MVV. Uruchomiony w 1972 roku z okazji igrzysk olimpijskich, stanowi kręgosłup komunikacyjny regionu, łącząc centrum Monachium z przedmieściami i okolicznymi miastami.

[Czytaj całość]Archiwum DA

   KolejNews
KolejNews — brak wsparcia

BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS / BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS / BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS / BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS / BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS / BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS / BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS / BRAK WSPARCIA DLA KOLEJNEWS /

  Ciekawe zdjęcie...
Dźwig kolejowy, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, wrzesień 2025.


  Czy wiesz, że...
… oznaczenie taboru, np. EN57 oznacza: "E" — elektryczny, "N" — normalny, 57 — numer wózka. P oznacza pasażerski, U oznacza uniwersalny, M manewrowy, S spalinowy. Zatem co oznacza SM42, lub EP09?

[Archiwum]